Před dvěma lety jsme se rozhodli obnovit kůrovcem poničený lesní porost nedaleko našeho závodu Ondrášovka. Díky zapojení odborníků jsme šetrnou metodou zrevitalizovali půdu a společně s našimi zaměstnanci vysadili 1 500 stromů. Sami jsme byli zvědaví, jak tento pilotní projekt revitalizace lesních ploch dopadne. S odstupem času už můžeme jednoznačně říct, že naše úsilí se vyplatilo, protože les se doslova rozbujel!
Kontroly nově vysázeného lesa probíhají 1 až 2 krát za rok. Ta poslední proběhla právě tento týden a výsledek všechny zapojené potěšil. Stromkům se daří nad očekávání dobře, uchytila se jich naprostá většina. Některé z nich vykukují vysoko nad úroveň chránícího tubusu.
„I přes dlouhodobé výkyvy počasí a sucho se námi vysázené stromky ujaly, jsou vitální a přirostly v průměru o 30 centimetrů. Vypadá to, že tu mají kvalitní prostředí a podmínky k životu,” vysvětluje Miroslav Kubín, odborný garant projektu a zakladatel společnosti AQUAINOVA.
Výsledek vynikne hlavně na srovnávacích fotografiích. Tam, kde dříve byla holá a nehostinná krajina (kterou můžeme vidět velmi často v okolním regionu), dnes najdeme doslova zelenou džungli. „Je krásné vidět, jak jsou stromky každý půlrok o něco vyšší a celá plocha více zarostlá. Říká se, že příroda si vždycky svou cestu najde, ale jsem ráda, že tady jsme jí mohli trochu pomoci,” komentuje Kateřina Ceralová, manažerka značky Ondrášovka.
Při výsadbě jsme volili více druhů stromů, aby byl budoucí les plný života a vody. Většinu tvoří listnaté stromy, které nahradily původní, kůrovcem napadené smrky. „Příroda má neuvěřitelnou sebeobnovující sílu. Tu jsme s Ondrášovkou využili a mezi stovky javorů, bříz a dalších druhů stromů, které již na lokalitě samovolně rostly, jsme pouze přidali ty druhy, které na lokalitě chyběly: duby, lípy, buky nebo třešeň ptačí. I tyto zásahy mají pozitivní vliv na stav vysazených i původních dřevin,“ uvádí Miroslav Kubín. Výsledný les bude pestrý a odolný vůči změnám klimatu. Zároveň ale necháváme samotné přírodě prostor pro další přirozené tvoření.
V současné době se nejvíce daří dubům a ptačím třešním. Dobře se uchytila i lípa, kterou jsme zasadili v blízkosti nově vytvořeného posezení a která se stala nejen symbolickou vzpomínkou na naše sázení, ale stvrzuje i návrat Ondrášovky ke kořenům.
Ondrášovka jako tradiční minerální voda je totiž nedílnou součástí historie regionu, a proto chce i v budoucnu hrát důležitou roli v jeho obnově.