EKOfola

Rajecká dolina se stala BIO certifikovanou lokalitou

25.06. 2020

Po několikaměsíčním snažení a spolupráci s místními zemědělci se podařilo společnosti Kofola získat certifikaci Rajecké doliny jako BIO lokality pro volný sběr bylin. Československá rodinná firma na výrobu nealko nápojů tím jde za svým dlouhodobým cílem – zajistit ochranu podzemních zdrojů vody, mít pod kontrolou kvalitu vstupních surovin a přispět k rozkvětu unikátního ekosystému Rajecké doliny.

Rajecká dolina se stala  BIO certifikovanou lokalitou

Respekt k přírodě není pro Kofolu žádnou novinkou. Od roku 2010 se jeden z nejúspěšnějších výrobců nealkoholických nápojů u nás intenzivně zabývá velkými tématy, jako jsou ochrana vody, minimalizace odpadů či uhlíková neutralita.

„Naše podnikání je zcela závislé na kvalitních vodních zdrojích. Chráníme je aktivně před znečištěním. Usilujeme o uchování vody v přírodě, abychom předcházeli suchu, a vytrvale snižujeme množství vody potřebné na litr vyrobeného nápoje. Zvláštní péči věnujeme zdrojům našich pramenitých a minerálních vod,“ vysvětluje Jannis Samaras, generální ředitel Skupiny Kofola.

V Rajecké dolině, která je zdrojem pramenité vody Rajec, navázala Kofola v roce 2019 užší spolupráci s místními zemědělci a ve spolupráci s odborníky ze společnosti LEROS (tradičním výrobcem LÉčivých ROStlin a producentem bylinných směsí a čajů, který taktéž patří do skupiny Kofola) začala usilovat o BIO certifikaci celé oblasti. „Smyslem této inciativy nebyla jen ochrana vodního zdroje, ale unikátního rajeckého ekosystému a jeho biodiverzity. V Rajecké dolině pěstujeme vlastní bylinky pro výrobu našich nápojů a chováme včely, které pomáhají harmonizovat přírodu,“ prozrazuje Jannis Samaras.

Kofola, resp. její bylinková divize LEROS, získala od společnosti Naturalis SK certifikaci mnohahektarového pásma Rajecké doliny jako BIO lokality pro volný sběr bylin. Konkrétně jde o oblasti zahrnující obce Čičmany, Kláštor pod Znievom, Valaská Belá, Fačkov, Vrícko a Rajecká Lesná, kde se i místní zemědělci zavázali, že zde nebudou používat syntetické pesticidy nebo hnojiva.

„Baví nás neustále hledat nové cesty, jak vytvářet zdravé nápoje a podnikat v symbióze s přírodou. Nesnažíme se proto o jednorázové projekty,“ popisuje Jannis Samaras. „Mým velkým cílem je dostat udržitelné uvažování do každodenního chodu firmy, do každého jednotlivého rozhodnutí – od omezení jednorázových mlíček do kávy po ochranu vodních zdrojů. Jedině tak zajistíme, abychom v Kofole mohli být trvale hrdí na věci, které děláme,“ uzavírá generální ředitel Skupiny Kofola.